Idz do góry
Facebook

Warto wiedzieć

O czym warto wiedzieć przed zakupem okularów?

Soczewki okularowe popularnie nazywane szkłami występują w różnych konstrukcjach i produkowane są z różnych materiałów.

Najczęściej wybieranym materiałem soczewek jest tworzywo sztuczne. Na drugim miejscu – poliwęglan, zaś najrzadziej minerał, czyli szkło. Popularność soczewek organicznych wynika głównie z ich wagi – są 50% lżejsze od klasycznych soczewek mineralnych oraz bezpieczeństwa użytkowania – nie tłuką się jak tradycyjne szkło. Natomiast soczewki z poliwęglanu są jeszcze lżejsze i cieńsze od klasycznych, plastikowych i dodatkowo najbardziej wytrzymałe!

Soczewki z tworzywa polecane są 99 % osób noszących okulary.

Kto znajduje się w pozostałym 1 %? Osoby, które pracują w specyficznych warunkach, w których jest dużo pyłu, opiłków itp. – np. ślusarnia. Takim osobom poleca się soczewki szklane, które będą bardziej odporne na uszkodzenia wynikające ze szczególnych warunków w miejscu pracy. Dla kogo zatem najlepsze są soczewki z poliwęglanu? Dla osób prowadzących aktywny tryb życia, dla dzieci i sportowców. Przez swoje wyjątkowe właściwości – wytrzymałość i lekkość daje komfort i bezpieczeństwo.

Okulary jednoogniskowe, dwuogniskowe, biurowe, progresywne.

Jeśli nosisz okulary TYLKO do dali, lub TYLKO do bliży, to używasz okularów z soczewkami jednoogniskowymi. Jeśli potrzebujesz już 2 par okularów – jednych do chodzenia, drugich do czytania, to rozwiązaniem dla Ciebie są okulary dwuogniskowe, lub progresywne. Różnica jest taka, że soczewki dwuogniskowe mają 2 konkretne moce, a progresywne zapewniają łagodne przejście pomiędzy oczekiwanymi mocami. Dwuogniskowe: góra soczewki ma moc do dali i charakterystyczną wtopkę z mocą do bliży. Wtopki różnią się delikatnie kształtem i rozmiarem. Możesz też wybrać soczewki przedzielone na pół, lub dwuogniskowe, ale bez widocznej wtopki – to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą mieć widocznego podziału na soczewkach. Tego problemu nie ma przy soczewkach progresywnych, ponieważ wyglądają jak jednoogniskowe. Skonstruowane są w kształcie zbliżonym do klepsydry - w taki sposób, że góra soczewki zawiera moc do dali, dół soczewki moc do bliży, a pomiędzy nimi jest łagodne przejście tych mocy, co daje nam komfortowe widzenie odległości pośrednich (komputer). A okulary biurowe? Jak sama nazwa wskazuje najlepiej sprawdzają się w biurze. Ich konstrukcja jest zbliżona do soczewek progresywnych, ale zapewnia dobre widzenie do bliży i odległości pośrednich. Czyli jest to idealne rozwiązanie do pracy w pomieszczeniu np.: przy biurku.